Spotkanie ze sztuką w klasie 0a

„Na palecie lśnią jak prawdziwe diamenty,

Z metalowej tuby wyciśnięte pigmenty.

Delikatnie i starannie są mieszane,

Z wielkim przemyśleniem na płótno nakładane.”

W marcu uczniowie klasy 0a realizowali tematy związane ze sztuką. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o malarstwie i jego rodzajach. Zapoznały się również z pracą malarza, z informacjami o tym, jak powstają jego obrazy i jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich prac. Dzieci dużo dowiedziały się o powstawaniu kolorów, znaczeniu barw, wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne – paleta, płótno, sztaluga. Poznały również nazwiska wybitnych malarzy: Leonarda da Vinci, Jana Matejki czy Vincenta van Gogha.

Kolejnego dnia sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą pracownię malarską. Dzieci przebrane za malarzy, mogły spróbować swoich możliwości, malując własne dzieła lub reprodukcję znanego obrazu Vincenta van Gogha „Gwieździsta noc”. Każdy młody artysta wykazał się pomysłowością i inwencją twórczą. Powstały piękne, barwne prace.

Małgorzata Matys