Dzień Liczby Pi

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Liczba ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie, z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”. Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Młodzież chętnie wzięła udział w wydarzeniu.

Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. W tym dniu uczniowie układali rebusy, poznawali rozwinięcie dziesiętne liczby za pomocą kolorowych wykresów, łańcuchów, kwiatów, a na języku polskim omówili wiersz Wisławy Szymborkiej pt. „Liczba Pi” i ćwiczyli pisownię wyrazów z cząstką „pi”. Zaangażowane były również najmłodsze dzieci uczęszczające na świetlicę, gdzie z opiekunami odkrywali liczbę Pi w najmniejszych elementach - klockach. Najstarsi uczniowie sami utożsamili się z liczbą Pi poprzez ustawienie się w odpowiedni sposób do zdjęcia wykonanego ze szkolnego drona.

Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia. Udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Nauczyciele matematyki