Konkurs Regionalny poświęcony Franciszkowi i Michalinie Ćwiżewiczom

W tym roku obchodziliśmy ważne dla naszej szkoły i miejscowości rocznice: 130. urodzin Franciszka Ćwiżewicza, 120. urodzin Michaliny Ćwiżewiczowej . W związku z tym 13 grudnia 2022 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Regionalny. Mottem przewodnim tegorocznych zmagań stała się myśl: „Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”, ponieważ konkurs miał na celu przypomnienie postaci, które trwale zapisały się w historii naszej miejscowości. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie klas IV-VII, którzy przebrnęli przez eliminacje - test pisemny i stworzyli 4-osobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy. 

Uczniowie od dłuższego czasu przygotowywali się do udziału w konkursie. Na spotkaniu z panem Bartłomiejem Koszarkiem, dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, oraz na lekcjach historii prowadzonych przez panią Izabelę Czepielik poznawali historię Bukowiny Tatrzańskiej i sylwetki Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Dzięki takiemu przygotowaniu drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami konkursowymi.   

W pierwszej konkurencji uczestnicy musieli rozpoznać miejsca lub wydarzenia z historii Bukowiny Tatrzańskiej, które przedstawione zostały na zdjęciach. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania zadawane im przez jurorów. Nie była to łatwa konkurencja, gdyż w jury zasiadali tak znakomici goście jak: pani Maria Kuchta – sołtys wsi Bukowina Tatrzańska, pani Zofia Kuczyńska –kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego, pani Anna Furczoń – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej, pani Agnieszka Galica – przewodnicząca Rady Rodziców, pani Elżbieta Hodorowicz – Salach – dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego Ziem Górskich KARPATIA, pan Andrzej Pietrzyk – wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, pan Bartłomiej Koszarek – Dyrektor  Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, pan Maciej Kuchta – Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej, pan Edward Kuchta – Prezes Fundacji Bukovina, pan Jana Budz – Prezes Zarządu GS Bukowina Tatrzańska, pan Janusz Lach – Wiceprezes Oddziału Związku Podhalan, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz gospodarz naszej szkoły – pani dyrektor Barbara Kujawska. W kolejnym zadaniu uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania tekstów gwarowych, a później rozwiązywali krzyżówkę. Uczestnicy musieli również zmierzyć się z dwiema konkurencjami praktycznymi: przyszyciem guzika i obraniem ziemniaków.

Na podziękowania zasługują uczniowie klas ósmych, którzy pomagali w przygotowaniu konkursu i byli odpowiedzialni za oprawę artystyczną. Góralskie przyśpiewki w ich wykonaniu wprawiły w zachwyt całą widownię i jurorów. Czas pomiędzy kolejnymi konkurencjami umilali nam również gawędziarze i recytatorzy – laureaci Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Rodzice i uczniowie zadbali również o przygotowanie stołu z potrawami regionalnymi i słodkiego poczęstunku. 

Po podliczeniu punktów jurorzy ogłosili wyniki. Tegorocznymi zwycięzcami okazali się uczniowie klasy VII. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody, których sponsorami byli: Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska, Dom Ludowy, Rada Rodziców, Fundacja Bukovina oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Nagrodzone zostały również dzieci z klas 0-III, które zwyciężyły w szkolnym konkursie plastycznym „Szkoła moich pradziadków”. Ich piękne prace przedstawiające budynek starej szkoły stanowiły dekorację w czasie konkursu regionalnego. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom.

Po konkursie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem, panią Izabelą Czepielik, udali się na cmentarz i złożyli wiązanki na grobach Franciszka i Michaliny Ćwiżewiczów, aby w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność wobec ludzi, którzy trwale wpisali się w historię naszej szkoły i miejscowości.