Dzień Patrona Szkoły
Niezwykle ważna uroczystość dla całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się 9 kwietnia 2024 roku. Obchodziliśmy wtedy Dzień Patrona Szkoły. Pani dyrektor Barbara Kujawska powitała dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości i podkreśliła ważność tego wydarzenia słowami: Dziś upamiętniamy tych, którzy bywali w tej szkole, upodobali sobie ją i ją ukochali, bo, jak mówili, dostrzegli w niej prawdę, czystość intencji. Upamiętniamy tych, którzy tak zżymali się na nazywanie ich bohaterami, tych, którzy robili to, czego wymagał od nich wojenny czas. I nie, nie celebrujemy ich śmierci i poświęcenia, ale zwycięstwo dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, wolności nad zniewoleniem. Była to również szczególna uroczystość, ponieważ tego dnia poświęcony został nowy sztandar szkoły.
Obchody rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy św. odprawionej o godz. 8.00. Podczas Mszy św. wspomniani zostali przyjaciele szkoły: Stanisław Sieradzki „Świst”, Tymoteusz Duchowski „Motek”, Hanna Szczepanowska „Heban”, Janusz Grzymała – Wiewiorowski „Nurek”, Ludmiła Niedbalska – żołnierze Armii Krajowej i Szarych Szeregów. W oprawę Mszy św. włączyli się uczniowie, harcerze, nauczyciele oraz rodzice. Obecne były również poczty sztandarowe i delegacje ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy oraz poczty sztandarowe Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej i Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły, a następnie odbyło się poświęcenie sztandaru przez księdza Dawida Wernera oraz wbicie gwoździ przez sponsorów i przekazanie uczniom symbolu naszej szkoły. Wsparcia finansowego udzieliły nam następujące osoby i instytucje: pani sołtys Maria Kuchta, wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, willa Silene – Bogusława Śledź, pensjonat Orlik – Wioleta i Stanisław Kowalczyk, GS Bukowina Tatrzańska, przewóz osób – Bronisław Szostak, Gabriela i Krzysztof Kramarz, Fundacja Bukovina, stacja narciarska RUSIN – SKI, Maxbus – Jacek Sulka oraz społeczność Bukowiny Tatrzańskiej. Pani dyrektor podziękowała wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia za wszelką życzliwość i hojność. Jednocześnie podkreśliła, że obecny sztandar, tak na awersie jak i na rewersie, jest przeniesieniem ze sztandaru z 2002 roku, wymarzonego wówczas przez pana dyrektora Zbigniewa Proszowskiego i ówczesną Radę Szkoły. Zmianie uległa jedynie nazwa instytucji na skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Pani dyrektor skierowała również wyrazy wdzięczności do obecnej Rady Rodziców z panią Agnieszką Galicą na czele za ogromne zaangażowanie w realizację tej inicjatywy.
Po części oficjalnej odbyła się akademia przygotowana przez klasy piąte pod kierunkiem pani Renaty Łukaszczyk i pana Michała Lichosyta – Ogrodnego. Uczniowie odegrali scenki przedstawiające życie ludzi w czasie okupacji, zniszczenie Warszawy, walkę w obronie ojczyzny. Publiczność z zapartym tchem i ze łzami w oczach słuchała piosenki „Warszawo ma”, którą zaśpiewał Aleksander Baran, a także utworu „Biały krzyż” w wykonaniu Karoliny Rozmus. Duże wrażenie na widzach zrobiły również tańce zaprezentowane przez piątoklasistów. Uczniowie spisali się na medal. Występ bardzo się wszystkim podobał, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po uroczystości zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Dzień Patrona był niezwykle ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Naszą wdzięczność za zaangażowanie w obchody tego święta doskonale oddają słowa pani dyrektor Barbary Kujawskiej skierowane do obecnych: To, że Państwo tu dzisiaj są, choć to zwykły dzień pracy, to, że przyszli Państwo do tej wiejskiej szkoły, to bezcenne. I to, że dziś nie wymieniam tu Państwa tytułów, nazwisk, godności, to nie niedopatrzenie, czy niedbalstwo, to zwrócenie uwagi na to, że bez względu na stanowiska, pełnione funkcje, zawody, zasobność portfela, wiek – dziś do szkoły w Bukowinie Tatrzańskiej przyszli Ci, dla których ta szkoła jest ważna, Ci, którym na tej szkole zależy, którzy ją wspierają, którzy jej towarzyszą podczas jej codzienności i podczas jej świąt. Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękujemy.