Matematyka z Tangramami

Kolejne ciekawe lekcje matematyki już za nami. Tym razem uczniowie zapoznali się ze słynną łamigłówką o nazwie Tangram. Powstała ona ponad trzy tysiące lat temu i wywodzi się z Chin. Jest to kwadrat rozcięty na 7 części. Zadanie polega na tym, by ze wszystkich tych części ułożyć figurę według zadanego wzoru tak, aby elementy nie zachodziły na siebie nawzajem. Gra wyzwala kreatywność, rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia.

Uczniowie na zajęciach z matematyki dowiedzieli się, w jaki sposób powstała, z jakich figur się składa oraz jakie są reguły układania. Następnie tworzyli różne figury na podstawie wzorów wyświetlonych na tablicy interaktywnej. W czasie nauczania zdalnego uczniowie układali tangramy on-line, korzystając z różnych stron internetowych oferujących tego typu łamigłówki.

Anna Jezierczak