Przygoda z Sieciakami w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu

W lutym i na początku marca w naszej szkole podejmowaliśmy szereg działań w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. W połowie lutego uczniowie młodszych klas wysłuchali słuchowiska pt. „Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu”. Na jego podstawie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w Internecie. Kilka klas wykonało w związku z tym dodatkowe zadania, np. klasa 2a zrobiła laptopy, które potem służyły do rozmowy na temat cyberbezpieczeństwa.

Następnie w dniach 21.02 i 22.02 uczniowie klas od drugiej do szóstej wzięli udział w spotkaniach on-line z twórcami programu „Poznaj bezpieczny Internet”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można chronić się przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. Uczniowie obejrzeli filmiki, wykonali rebusy oraz odszyfrowali hasła, które zapisali w zeszytach:

Nie podawaj swoich danych osobowych!

Mów, jeśli coś jest nie tak!

Nie ufaj osobom poznany w sieci!

Korzystaj z umiarem z Internetu!

Natomiast uczniowie klas starszych w lutym na lekcjach wychowawczych poruszali  tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Ponadto 03.03.2022 roku młodzież z klas siódmych i ósmych wzięła udział w spotkaniu on-line pt. „Ciało nie określa”. Uczniowie w czasie zajęć uświadomili sobie, że o naszej wartości nie decyduje wygląd i ilość polubień na portalach społecznościowych.

Wszystkie realizowane w naszej szkole działania miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.