Wycieczka klasy 6b i 7 w Bieszczady

5 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 6b i 7 wraz z wychowawczyniami wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Bieszczady. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Uczniowie mogli tam zobaczyć pokazy ręcznego formowania szkła oraz jego zdobienia. Poznali również historię tego miejsca i zobaczyli ciekawą wystawę szklanych arcydzieł.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Zamku Kamieniec w Korczynie – Odrzykoniu. To właśnie on był miejscem wydarzeń, które zostały później opisane w „Zemście” Aleksandra Fredry. Uczniowie zwiedzili ruiny tego zamku, poznali jego historię oraz doświadczyli wielu wrażeń w interaktywnej sali tortur.

            Stamtąd pojechaliśmy do miejscowości Uherce Mineralne, gdzie wzięliśmy udział w przejażdżce drezynami rowerowymi. Podziwialiśmy piękne bieszczadzkie widoki i aktywnie spędzaliśmy czas.

            Ostatnią atrakcją tego dnia był przejazd koleją gondolową w Solinie. Mogliśmy z góry zobaczyć panoramę, która obejmuje Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, a także Góry Słonne. Następnie wybraliśmy się na spacer po tamie. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i zrobienie zdjęć w „Bramie Bieszczad”.

            Następnego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę górską. Udaliśmy się do Chatki Puchatka. Jest to najpopularniejsze i najbardziej kultowe schronisko w Bieszczadach, położone na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1232 m n.p.m.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Mogliśmy tam wysłuchać opowieści na temat internowania Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

            Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Obfitowała w wiele różnorodnych atrakcji, nowych doświadczeń oraz ciekawych informacji.

 

Beata Koszut, Maria Bryja