„Poznajemy kosmos” – projekt edukacyjny w klasie 0a

W kwietniu dzieci z klasy 0a realizowały projekt edukacyjny „Poznajemy kosmos”. Projekt ten miał na celu rozbudzanie zainteresowań poznawczych i badawczych w zakresie pojęć związanych ze środowiskiem przyrodniczym Ziemi oraz kosmosem, rozbudzanie wyobraźni oraz inwencji twórczej we wszystkich sferach rozwojowych, integrowanie grupy poprzez wspólne działanie i dążenie do realizacji wyznaczonych celów.

Rozmawialiśmy o wyprawach kosmicznych, planetach i gwiazdach, poznawaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego, dowiedzieliśmy się, co to jest astronomia, satelita, Wielki Wóz, Droga Mleczna i co można zobaczyć w planetarium. Dyskutowaliśmy o tym, jak może wyglądać życie na nieznanej planecie i jak mogą wyglądać jej mieszkańcy. Poznaliśmy postać światowej sławy astronoma - Mikołaja Kopernika.

Oglądaliśmy film edukacyjny o kosmosie i Mikołaju Koperniku, a także o kosmicznej przygodzie Treflików – bohaterów naszych książek. Dzięki pomocy pana Michała Lichosyta -  Ogrodnego mogliśmy zobaczyć kosmos, Drogę Mleczną oraz planety za pomocą okularów VR. Pan Zbyszek Kujawski zaprezentował nam teleskop. Każdy mógł spojrzeć przez okular i poszukać czegoś ciekawego na niebie. Poznanie nowych urządzeń sprawiło dzieciom wiele radości.  

Na zakończenie projektu wykonaliśmy wystawę kosmicznych prac plastycznych z wykorzystaniem farby akrylowej świecącej w ciemności. Sprawdziliśmy również swoją wiedzę, wykorzystując aplikacje internetowe LearningApps oraz Wordwall.

 

Małgorzata Matys