„BohaterON” w naszej szkole

Na przełomie października i listopada uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w akcji „BohaterON – włącz historię”, w którą zaangażowała się nasza szkoła. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

           W ramach akcji uczniowie klas IV-VI na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowiadania „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Natomiast siódmoklasiści i ósmoklasiści zapoznali się z opowiadaniem „Uparte serce tego miasta”, na które składają się wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. Od starszego pana, drobnej kobiety z laską, dziewczyny w kolorowej sukience, samotnego mężczyzny i pozostałych przechodniów uczniowie dowiedzieli się między innymi: z czego budowano barykady, jak wielką odwagą wykazywały się sanitariuszki i łączniczki, kim byli gołębiarze, kogo nazywano roznosicielami radości, jakie zadania miały szczury kanałowe i co wydarzyło się na Woli w pierwszych dniach powstania.

            Zwieńczeniem działań w ramach akcji „BohaterON – włącz historię” było przygotowanie przez uczniów plakatów i kartek pocztowych oraz zredagowanie życzeń, pozdrowień, a nawet wierszy skierowanych do powstańców. Zdjęcia uczniów i ich prac zostały zamieszczone na stronie internetowej „Dumni z Powstańców”. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie zaangażowali się we wszystkie działania, a przy tym poznali historię naszego kraju.

 

Barbara Kujawska, Beata Koszut, Maria Bryja