Wycieczka klasy 3b na Kasprowy Wierch

Lekcje w plenerze to ciekawa forma edukacji oraz zorganizowany proces zdobywania wiedzy i umiejętności. Taki jest program edukacyjny projektu „Bliżej Tatr”  realizowanego wspólnie przez TPN i PKL. Pierwszym punktem wycieczki był spacer edukacyjny w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Uczniowie zobaczyli największą w Polsce makietę Tatr oraz prezentację, która jest na niej wyświetlana. Zwiedzali  jaskinię przypominającą prawdziwą – jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Następnie z Kuźnic wyjechaliśmy koleją linową na Kasprowy Wierch. Tam dzieci  spotkały się z doświadczonym edukatorem, który wprowadził uczniów w świat przyrody, a także opowiadał o historycznych wydarzeniach związanych z odwiedzanym miejscem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowite wysokogórskie widoki, poznać okoliczne pasma i ich budowę geologiczną, przekonać się, jak wygląda i funkcjonuje kolej linowa na Kasprowym Wierchu oraz dowiedzieć się, jak była budowana. Dzieci wykonywały różne ciekawe zadania: obliczały długość przejazdu koleją oraz różnicę temperatur między szczytem a dolną stacją. Dostały też sporo praktycznych informacji, m.in. o tym, co należy zabrać ze sobą w góry, by wyprawa była bezpieczna.

Dzięki takim doświadczeniom uczniowie mogli odkryć nowe pasje, zdobywać wiedzę w naturalnym otoczeniu i tworzyć niezapomniane wspomnienia! Niech nauka stanie się przygodą!

 

Małgorzata Stachoń