„Góralskie Cytanie”

14 marca 2024 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Czarnym Dunajcu odbył się etap wojewódzki Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej. W części czytelniczej tego konkursu naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, którzy wypadli najlepiej w czasie eliminacji na szczeblu szkolnym. Byli to: Wojciech Stasik (kl. IVb), Wanda Dziedzic (kl. VIb), Franciszek Rzepka (kl. VIIa) oraz Honorata Koszarek (kl. VIII).

W czasie zmagań zadaniem uczniów było przeczytanie jednego z trzech opowiadań: „Zycie syćkiego naucy”, „Baba Jaga i kurzynie” i „Na służbe”. Ponadto uczestnicy opowiadali gwarą treść przeczytanego tekstu oraz odpowiadali na pytania komisji, które dotyczyły poziomu zrozumienia tekstu i znajomości wyrazów gwarowych.

Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy, Wandy Dziedzic, która była bardzo dobrze przygotowana, świetnie zaprezentowała się przed komisją i zajęła I miejsce. Gratulujemy także wszystkim pozostałym uczestnikom i życzymy im sukcesów w konkursach mających na celu kultywowanie gwary podhalańskiej.

 

Barbara Kujawska, Beata Koszut, Maria Bryja