Wycieczka klas VII i VIII do Pragi

W kwietniu uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na trzydniową wycieczkę do Czech. Swoją przygodę rozpoczęli 10.04.2024 roku od zwiedzania miasteczka Ołomuniec. Zachwyca ono piękną barokowo – renesansową architekturą i słynie z licznych fontann. Na rynku uczniowie podziwiali okazałą Kolumnę Trójcy Przenajświętszej oraz kamienicę, w której mieszkał niegdyś 11-letni Mozart. Zwiedzili również Katedrę św. Wacława, a następnie udali się na nocleg i obiadokolację do hotelu w Pradze.

                  Następnego dnia stolica Czech powitała ich piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęli od zamku na Hradczanach zwanego również Zamkiem Praskim. Od 1918 roku swoją siedzibę ma w nim prezydent Republiki Czeskiej. Zamek jest znany przede wszystkim z Katedry św. Wita. Ma ona monumentalne rozmiary i charakterystyczne strzeliste wieże. Jej wnętrze zachwyca zdobionymi sklepieniami i malowidłami ściennymi. Na szczególną uwagę zasługuje imponujący ołtarz główny oraz rozeta z witrażem stworzenia świata. Następnie uczniowie mieli okazję przespacerować się Złotą Uliczką. Jest to malownicze miejsce z zabytkowymi, malutkimi, kolorowymi domami, gdzie kiedyś mieszkali i pracowali mieszkańcy zamkowego wzgórza. Obecnie w oryginalnie zachowanych domach mieszczą się sklepy z pamiątkami i galerie. Podczas zwiedzania Pragi nie mogło zabraknąć również spaceru po Moście Karola. Jest on najstarszym z kamiennych mostów Europy i mierzy ponad 500 metrów długości. Spacerując po nim, uczniowie podziwiali 30 gotyckich figur świętych umieszczonych po obu jego stronach, a następnie udali się na Stare Miasto. Tam zachwycali się zabytkowym zegarem astronomicznym umieszczonym na wieży Ratusza Staromiejskiego, a o pełnej godzinie mogli obejrzeć pokaz zwany „marszem apostołów”. Skosztowali również trdelników, czyli tradycyjnego przysmaku czeskiego – rożka wykonanego z ciasta drożdżowego podawanego z lodami. Następnie zwiedzili dzielnicę żydowską. Ostatnią atrakcją tego dnia był rejs statkiem po Wełtawie.

            12 kwietnia 2024 roku uczniowie opuścili Pragę i udali się do Jaskini Punkvy położonej na terenie Morawskiego Krasu. Wędrując podziemnymi korytarzami, mogli podziwiać olbrzymie stalaktyty, salę Masaryka, podziemne jeziorka oraz zapierające dech w piersiach dno Przepaści Macocha. Dopełnieniem zwiedzania był niesamowity rejs łódką poprzez pięknie oświetlone, wąskie, skalne korytarze jaskini. Następnie wszyscy udali się w drogę powrotną.

            Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie zobaczyli wiele ciekawych zabytków, nauczyli się kilku czeskich słówek, skosztowali tradycyjnych czeskich przysmaków i spędzili wspólnie niezapomniane chwile. Serdecznie dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu Ziem Górskich KARPATIA za dofinansowanie wycieczki, a firmie GS Bukowina Tatrzańska za przekazanie wody i batoników dla uczestników wyjazdu. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 

Beata Koszut, Anna Jezierczak, Maria Bryja