Na ratunek

Z lekkim opóźnieniem, ale z wielką radością informujemy, że dzięki pomysłowości pana Krzysztofa Kudłaciaka, znajomościom pana Marka Majerczyka oraz staraniom tychże, 28 maja br. grupa uczniów naszej szkoły, która przyszła do Domu Ludowego pod opieką pani Joanny Krzysztofiak, wzięła udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy.

O tym jak ułożyć ofiarę w pozycji bocznej, sprawdzić i utrzymać jej funkcje życiowe aż do przyjazdu „erki”, jak rozpoznać najczęściej występujące wczesne objawy udaru mózgu (zwłaszcza u osób starszych) oraz jak obsługiwać defibrylator, opowiadali panowie: Łukasz Migiel i Jan Kukuc  – ratownicy medyczni prowadzący pierwszą pomoc w górach, czynni ratownicy TOPR-u. Mimo że temat zajęć na pozór może wydawać się trudny i nie dla wszystkich interesujący, a nawet odstraszający, ratownicy w sposób pełen pasji prowadzili ponad trzygodzinne szkolenie,  utrzymując uczniów w pełnej uwadze. Młodzi ludzie okazali duże zainteresowanie tematem, szybko zapamiętywali przekazywane wiadomości i z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia na fantomie.

Panom ratownikom bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Szkolenie zostało sfinansowane przez Dom Ludowy Spółdzielnię Kulturalno-Oświatową im. Fr. Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Tekst i foto: ek, kk