Pokaz naukowy „Ogień i woda”

20 października w naszej szkole odbył się pokaz naukowy "Ogień i woda" przygotowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, które to Centrum zaprosiło Gminę Bukowina Tatrzańska do współpracy przy Mobilnym Projekcie Edukacyjnym.

W ramach współpracy Małopolskiego Centrum Nauki z Gminą uczniowie z klas II - VII obejrzeli pokazy bezpłatnie. Pełni zapału animatorzy zaprezentowali widzom dwa żywioły. Pokaz oparty został na dyskursie, który z żywiołów – ogień czy woda – jest  silniejszy?  Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, z pozoru zaskakujących i nieoczywistych. Animatorzy dowodzili, że ogień i woda nie tylko ze sobą konkurują, ale też doskonale współpracują. W swojej naukowej pracy oba te żywioły wykorzystywał Ignacy Łukasiewicz – „Wielki z Małopolski".  Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Nie mogło więc na pokazie zabraknąć ropy naftowej, która przyniosła uczonemu sławę.

Taka dynamiczna lekcja fizyki, chemii, przyrody, geografii i techniki tak wciągnęła uczniów, że część nawet nie zauważyła, kiedy zabrzmiał dzwonek na przerwę.