Wycieczka klas drugich

19.10.2022 roku uczniowie klasy 2a i 2b wyruszyli na wycieczkę do Tyńca i Krakowa dofinansowaną przez Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Naszą podróż rozpoczęliśmy z przewodnikiem od zwiedzania Tyńca, gdzie znajduje się klasztor benedyktynów, który zaprasza do zagłębienia się w świat dawnych i współczesnych mnichów oraz ich życia. Na dziedzińcu zobaczyliśmy drewnianą altanę, będącą ochroną dla studni, którą według legendy miał wykuć w skale rycerz Jaśko Topór. Zwiedziliśmy kościół św. Piotra i Pawła, a w nim obejrzeliśmy obraz, na którym święci oddają cześć Trójcy Świętej. Podziwialiśmy znajdujące się w podziemiach muzeum i obejrzeliśmy pamiątki z dawnych dziejów klasztoru. Wśród muzealnych zabytków znajdują się rękopisy, obiekty archeologiczne i przedmioty liturgiczne. Później dzieci brały udział w warsztatach „Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki”. Tematem zajęć była historia książki i pisma. Jest to wiedza bardzo rozległa, dlatego zostały przybliżone dzieciom najważniejsze i zarazem najciekawsze wiadomości o malowidłach naskalnych, egipskich hieroglifach czy średniowiecznych skrybach. W czasie warsztatów dzieci poznały dzieje książki, a następnie z gęsim piórem w dłoni mogły spróbować swych sił w kaligrafii. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali imienne certyfikaty.

M. Stachoń, L. Gera