„Miej serce i patrzaj w serce!”

27 października w auli sportowej odbyła się szkolna uroczystość Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Uroczystością tą szkoła włączyła się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego oraz akcję Narodowego Czytania. Wcześniejsze edycje akcji Narodowego Czytania organizowane w Szkole Podstawowej w Bukowinie Tatrzańskiej były bardzo pozytywnie odbierane przez lokalną społeczność, zapraszaliśmy do udziału w niej przedstawicieli instytucji, które współpracują z naszą szkołą, wspierają ją na różnych polach. Nie inaczej było tym razem.

Wydarzenie, którego celem jest między innymi promowanie czytelnictwa, przyciągnęło w szkolne mury znamienitych Gości, którzy zaprezentowali zgromadzonej publiczności cztery utwory Adama Mickiewicza: „Powrót taty”, „Romantyczność”, Świteziankę” oraz „Dudarza”. Przed wymagającymi słuchaczami zgodzili się wystąpić: Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – pan Leszek Ciężobka, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziem Górskich Karpatia – pani Maria Cikowska, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Galica, absolwent szkoły, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej – pan Jacek Galica, Radna Wsi Bukowina Tatrzańska – pani Anna Kossek, Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska – pani Maria Kuchta, Kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego – pani Zofia Kuczyńska, dyrektor szkoły – pani Barbara Kujawska, Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej – ks. Jan Leśniak, nauczyciel, miłośnik literatury i nauk ścisłych – pan Michał Lichosyt – Ogrodny, Wójt Gminy – pan Andrzej Pietrzyk, Naczelnik Poczty Polskiej w Bukowinie Tatrzańskiej – pani Magdalena Wojtanek. Piękne interpretacje głosowe zostały wplecione w widowisko przygotowane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Mickiewiczowskie ballady przeczytano, wyśpiewano, wytańczono w romantycznej scenerii.

Miłą niespodzianką dla zebranych była informacja o przekazanych przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Małżonkę Prezydenta Panią Agatę Kornhauser – Dudę podziękowaniach za udział naszej szkoły w Narodowym Czytaniu.

Kolejną bardzo miłą niespodziankę sprawił zebranym Pan Wójt, oznajmiając, że w szkole powstaną kąciki rekreacyjne dla uczniów.

Uroczystość Narodowego Czytania w naszej szkole była wydarzeniem, które pokazało, że Romantyzm jest niezmiennie żywy, oddziałuje na czytelników, słuchaczy, uruchamia wyobraźnię, porusza serca.

Eviva l’arte!