Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas pierwszych

Dzień 14 października w naszej szkole to nie tylko Dzień Edukacji Narodowej, ale także moment przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej, rodzice, zaproszeni gości, Dyrekcja, nauczyciele, a także pracownicy niepedagogiczni. Ślubowanie rozpoczęło się od części artystycznej, w której pierwszoklasiści zostali poddani testom: musieli zaśpiewać piosenkę, wykonać taniec i odpowiedzieć na bardzo trudne pytania. W kolejnej części, w podniosłej atmosferze, pod pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę oraz kochać i dbać o honor swojej ojczyzny. Pani Dyrektor Barbara Kujawska dokonała symbolicznego pasowania, dotykając ołówkiem ramion uczniów. Po skończonej akademii pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki od swoich starszych kolegów oraz prezenty od rodziców. Uroczystość przygotowały klasy ósme wraz z wychowawcami: panią Małgorzatą Budz i panem Rafałem Paruzelem. Należy również wspomnieć, że dzień 14 października to przede wszystkim rocznica zatwierdzenia przez Sejm Rzeczpospolitej w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej w Europie państwowej władzy oświatowej powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.

M. Budz, R. Paruzel