„W świecie postaci z bajek” – projekt edukacyjny w klasie 0a

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku klasa 0a świętowała go w dniach 4 – 9 listopada, realizując projekt edukacyjny „W świecie postaci z bajek”. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami, tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi  oraz stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji plastycznej.

Nasze działania zaczęliśmy od rozmowy na temat różnych bajek. Oglądając zdjęcia, odgadywaliśmy, z jakiej bajki pochodzi dana postać.  Następnego dnia wybraliśmy wierszyki oraz zagadki do nauczenia w domu, które posłużyły nam podczas bajkowego korowodu, a także piosenkę „Na Wojtusia z popielnika”, która od razu wpadła nam w ucho.

Kolejnego dnia zostaliśmy podzieleni na 6 grup. Zadaniem każdej grupy było wykazanie się znajomością bajek i wzięcie udziału w „Bajkowym quizie”. Następnie drużyny według ilości zebranych punktów wybierały plakat z postacią, którą pomalowały farbami. Korzystając z monitora interaktywnego sprawdzaliśmy, w jakich barwach przedstawiona jest nasza postać. 

Następnie poznaliśmy pracę z laminatorem. Każdy mógł spróbować zalaminować swoją kartkę  z obrazkami Dnia Postaci z Bajek, którą później wycinał i naklejał taśmę dwustronną, tworząc naklejki dla młodszych i starszych kolegów. Przygotowaliśmy również kolorowanki, które wybraliśmy oraz wspólnie z panią wydrukowaliśmy.

9 listopada przyszliśmy do szkoły w bajkowych przebraniach. Na zajęciach z języka angielskiego Bella i Herkules pomogli nam poznać i utrwalić części ciała oraz poćwiczyć czytanie globalne, razem z Psim Patrolem trenowaliśmy umiejętność słuchania w języku angielskim, a Aladyn, Dumbo i ekipa z Toy Story sprawiła, że mieliśmy okazję sprawdzić się w rywalizacji w grupach, jednocześnie ucząc się nowych słówek. Później w barwnym korowodzie odwiedziliśmy swoich młodszych i starszych kolegów oraz pracowników szkoły, prezentując plakaty, recytując wierszyki i zadając zagadki. Poprawne odpowiedzi nagradzaliśmy  przygotowanymi cukierkami, naklejkami i kolorowankami.

W ramach podsumowania zagraliśmy online w grę „Bajkowe memory”, wykonaliśmy karty pracy oraz wspólną, gigantyczną kolorowankę. 🙂

 

M. Matys, J. Krzysztofiak