Szlachetna Paczka w naszej szkole

Przedświąteczny czas w naszej szkole od dziesięciu lat upływa pod znakiem Szlachetnej Paczki. Celem akcji jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia „Wiosna”, do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Wolontariusze docierają do prawdziwej biedy – tej niezawinionej, ukrytej, a nie tej, która domaga się pomocy. Mądrą pomoc otrzymują ci potrzebujący, którzy mimo słabości starają się zmienić swoją sytuację, nie są bierni, nie czekają na jałmużnę, ale również ci, którzy nie poradzą sobie sami – seniorzy w trudnej sytuacji, osoby z niepełnosprawnościami. Paczka ma być dla nich umocnieniem w ich zmaganiach, przywróceniem nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi.

W tym roku jako szkoła objęliśmy pomocą dwoje seniorów: panią Stanisławę i pana Dominika.

Już w listopadzie przystąpiliśmy do przygotowania ogłoszeń na temat akcji, na bieżąco przekazywaliśmy informacje, które produkty już udało się pozyskać, jakie potrzeby nie zostały jeszcze zaspokojone. By dobrze zrealizować zadanie, gromadziliśmy pudełka, w które potem miały być spakowane zgromadzone rzeczy, przygotowywaliśmy ozdoby, by udekorować paczki i oczywiście zbieraliśmy, segregowaliśmy przynoszone produkty. W zbiórkę zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, rodziny uczniów.

9 grudnia z samego rana wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie przy zebranych prezentach. Po lekcjach natomiast spakowaliśmy wszystkie produkty w pudełka, które owinęliśmy w papier (papier pakowy przekazała nam Księgarnia z Bukowiny Tatrzańskiej), udekorowaliśmy ozdobami, odpowiednio opisaliśmy, by trafiły we właściwe ręce. Pakowanie przebiegło tym sprawniej, że sklep Mały Budowlaniec wsparł nas taśmą pakową, dzięki czemu mogliśmy odpowiednio zabezpieczyć każde pudełko.

Późnym wieczorem z naszej szkoły wyjechał bus zapakowany 65 pudełkami. Reprezentowali nas: pięcioro uczniów, dwoje nauczycieli, rodzic jednego z uczniów. GS Tatry Bukowina Tatrzańska po raz kolejny  wyruszył z nami do celu, którym był magazyn Szlachetnej Paczki w Nowym Targu. Tam przekazaliśmy nasze paczki wolontariuszom, którzy następnego dnia pojechali z nimi do obdarowanych seniorów. Do zebranych rzeczy dołączyliśmy stroiki przygotowane przez Gromadę Zuchową oraz pierniki ofiarowane przez Piekarnię Cukiernię Piotr Żarnecki. W magazynie pomogliśmy ułożyć pudełka w wyznaczonym miejscu i wspólnie z wolontariuszami wypiliśmy herbatę, zjedliśmy pączki od Piekarni Cukierni Piotr Żarnecki, a następnie wróciliśmy do domów.

Przed szkolnymi Wigiliami każda klasa otrzyma dyplom za włączenie się w akcję oraz zapozna się ze sprawozdaniem z przekazania paczki potrzebującym.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kolejnej, dziesiątej już, Szlachetnej Paczki w naszej szkole. Po raz kolejny pokazaliśmy, że „Lubimy ludzi” i że dobro się mnoży. Dziękujemy.

Zbigniew Kujawski