Laboratoria Przyszłości w bukowiańskiej szkole

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe – 91800 zł na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole wzbogaciły jej zasoby o: drukarkę 3D wraz z akcesoriami, mikrokontroler, stację lutowniczą, pracownię wieloprzedmiotową, umożliwiającą łatwiejszą i bardziej efektywną pracę w grupach, zespołach zadaniowych, zestawy okularów VR, zestawy robotów, dronów, statyw do aparatu i kamery, zestaw lamp światła ciągłego, gimbal, aparat fotograficzny z funkcją kamery, mikrofon kierunkowy oraz mikroport.

Nowoczesne urządzenia wykorzystywane są w bieżącej pracy uczniów w szkole. Korzystają z nich uczniowie od najmłodszych do najstarszych. Mamy nadzieję, że dzięki nabytym umiejętnościom, uczniowie przekonają się, że nowoczesne technologie służą nie tylko rozrywce, ale ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Ponadto uczniowie naszej szkoły, którzy w przyszłości będą kontynuować naukę w szkołach miejskich, dzięki sprawnemu posługiwaniu się sprzętem z Laboratoriów Przyszłości, nie będą mieli poczucia wykluczenia technologicznego i cyfrowego.